Boş Yangın Söndürme Tüpü Doldurulabilir mi?

Boş Yangın Söndürme Tüpü Doldurulabilir mi?

Boş Yangın Söndürme Tüpü Doldurulabilir mi?

Boş yangın söndürme tüpü doldurulabilir mi sorusu birçok kişinin aklından geçen bir konudur. Boşalmış yangın tüplerinin doldurulması bazı firmalar tarafından yapılabilir.

Boş yangın söndürme tüpü doldurulabilir mi sorusu ekonomik açıdan tasarruf ve uzun vadeli bekletme alanına gönderme yapar. Dolum sayesinde 4 senelik bir yangın tüpünüz olmuş olur. Teknik açıdan destekle beraber kolay dolum sürecinden başarılı sonuçlar alırsınız.

Yangınlara Göre Boş Yangın Söndürme Tüpü Dolumları

Yangın türlerine göre yangın söndürme tüpleri de değişebilmektedir.  Boş yangın tüplerinin büyüklükleri ve içerisindeki malzemelerin özellikleri ne tür yangınlara karşı söndürme varsa çeşitlenebilir.

Yangın Söndürücüler Maddeler Nelerdir | Kor Şeklindeki Yangınlar

İçerisinde kağıt, kauçuk malzemelerin çok olduğu işletmelerde bu tür malzemelerin söndürülmesi için köpüklü yangın söndürme tüpleri kullanılmaktadır.

Sıvılaşan Madde Yangınları | Kimyasal Yangın Söndürücüler

Yangında eriyerek sıvı hale gelen katı maddeler varsa bu gibi hallerde co2 karbondioksitli yangın söndürücüler kullanılmalıdır. Benzin tiner benzeri maddeler için parçalı ve katılaştırıcı kuru kimyevi tozlu yangın söndürücüler kullanılabilir.

Gaz Halindeki Yangınlar için Ne Kullanılır?

Doğalgaz propan gazı gibi maddelerin yanması halinde karbondioksitli yangın söndürücüler de kullanılabilir, ancak gaz daha çok tercih edilmektedir.

Boş Yangın Söndürme Tüpü Doldurulabilir mi?
Boş Yangın Söndürme Tüpü Doldurulabilir mi?

Metal Ürünleri Yangınlarında Söndürücüler Neler?

Co2 karbondioksitli yangın söndürücüler, metal ürünleri yangınlarında sıkça kullanılmaktadır. Magnezyum sodyumu etkisiz hale getiren güçlü birtakım maddelerin müdahalesi önemlidir. Bazı işletmelerde bu tür yangınların süresi normalden çok uzun süre olabildiği için otomatik söndürme sistemlerinden de destek alabilirsiniz. Yangın söndürme tüpü dolumu için 4 senelik süre için tekerlekli ürünlerden temin etmeniz önerilir.

Yangın Tüpü Dolumu Nasıl Yapılır? Pratik Yangın Söndürücü Tüp Dolumu

Dolumu yapılmadan önce yangın söndürme tüplerinin içerisinde itici gazın boşaltılması uygulaması vardır.

  • Açılan tüpe vakum makinesi kullanılarak kimyevi madde çekilmesi olur.
  • Üretim tarihine ve kontrollere göre beden kullanım süresi kapsamında hidrostatik test gerçekleştirilmektedir. Önceden dolum yapılmamışsa yeni dolum işlemi başlar.
  • Toz vakum cihazı kullanılarak boş tüpün içerisine ekleme dikkatli şekilde yapılır.
  • Manometrenin kontrolü tamamlanarak vana hazır hale getirilir.
  • Mengene aleti tüpün vanasının iyice sıkılmasını sağlamaktadır.

Taşınabilir Yangın Söndürücüler Nelerdir| Tekerlekli Yangın Söndürme Tüpü Avantajları

Tekerlekli yangın söndürme tüpü kolayca taşınabilir olması nedeniyle avantajları olan bir cihazdır. Yüksek litreli kullanımlarda dolum veya sıfır ürün fark etmeksizin uzun hortumlar ve tekerlekler gerekmektedir.

Yangın Tüpü Fiyatları | 6 Kg’lık Yangın Tüpü Sıfır ve Dolum Fiyatları

Sıfır ve dolum yangın tüpü fiyatları birbirine yakın olmakla beraber 200-400 TL arasında değişebilmektedir. Yangın tüpü sıfır ve dolum fiyatlarının en güncel hallerini doğrudan firma ile görüşerek öğrenebilirsiniz. E ticaret satış noktalarında da ürün özelliklerini detaylı bir şekilde öğrenmelisiniz.

Evde Hangi Yangın Tüpü Kullanılır?

Ev ortamlarında kullanılan yangın tüpleri genellikle 1-6 kg civarında tekerleksiz ürünlerdir. Dilerseniz bu ürünleri hortumlu şekilde kullanabilirisiniz. Tekerin eklemesi ağırlık kaldırmakta zorlanan kişiler için önemlidir.Evde yaşlı veya güç kaybı olan kişiler varsa tekerli ürünlerle kolayca yangına müdahale yapılabilir.

Yangın Tüpü Yangında Nasıl Kullanılmalı?

Yangın tüpü yangında öncelikle doğru mesafeden ve de ateşin dibine doğru püskürtülmelidir. Hortuma gelmeden önce tutma yerindeki ip gibi tel çekilmeli ve ardından da kesintisiz şekilde ateş olan yere basılarak kökten söndürme işlemi yapılmalıdır. Ateş eğer sönmediyse üzerine acilen battaniye koymalısınız. Oksijen alması engellenmeli ve olabildiğince havasız kalmalıdır.

Yangın söndürme tüpleri yangın tüpü doldurma işlemleri faydalı olmamışsa kendinizi koruyarak olabildiğince hızlı şekilde alandan uzaklaşmalısınız.

Yangın Tüpü Fiyatları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Pinterest

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir