Yangın Duman Dedektörü

Duman Dedektörü

Yangın Duman Dedektörü

Yangın duman dedektörü kullanım alanları oldukça geniştir. Özellikle sigaranın yasaklandığı kapalı alanlarda insanların cayması amaçlanarak kullanımı yaygınlaştırılmıştır. Bunun yanı sıra oluşabilecek en ufak kaza yangına sebep verebilir. Dedektör duman kokusunu aldığı an alarm vermektedir. O an orada bulunan insanların zarar görmeden tahliyesi dedektör aracılığı ile sağlanır. İnsan hayatı için kullanımı oldukça önemlidir.

Duman dedektörleri son yıllarda ev, bina, AVM’ ler, hastaneler, okullar ve kafelerde kullanılarak yangını önlemeye yarayan ufak bir cihazdır.

Duman Dedektörü

Yangın olabilme durumunu algılayan dedektör sinyal verdiği an yangına erken müdahale söz konusudur. Böylece yangın büyümeden söndürülür ve hiçbir can kaybı yaşanmaz. Günümüzde topluluk içinde barınan her yerde tedbir amaçlı kullanması önemlidir. Yangın belirtisi olan duman, ısı, ışık veya gazı algılayarak sinyal veren dedektör sayesinde can ve mal güvenliği sağlanmaktadır. Genellikle ışık ve ısıya duyarlı dedektörler evler için tercih edilmektedir. Büyük mekanlarda ise dumana karşı duyarlı dedektörler kullanılmalıdır.

Yangın Dedektörü Nasıl Çalışır?

Duman dedektörleri ısı, ışık veya dumanı algıladığı an kendiliğinden sinyal vermektedir. Yangın algılama sistemleri arasında önemi oldukça büyüktür. Dedektörün aktif haline gelmesi için duman, ışık veya ısı artışı olmalıdır. Böyle bir durum söz konusu olduğu zaman dedektör sinyal verir ve yangının önlenmesi için müdahale edilebilir.

Yangın Duman Dedektörü Çeşitleri Nelerdir?

Duman dedektörleri’ nin iki çeşidi vardır. Bunlar;

  • Optik duman dedektörü,
  • Pilli duman dedektörü,

Optik duman dedektörü, ışık demeti ile havadaki değişimi tespit eder. Ultraviyole, ışın sistemleri ve kızılötesi sistemi ile çalışmaktadır. Genellikle yavaş başlayan yangınlarda tepki göstermektedir.

Pilli duman dedektörü, yangın başlama aşamasında hissederek erken müdahaleye yardımcı olmaktadır. Lamba, mutfak, garaj, radyatör yanı ve havalandırmalara yakın konulmamalıdır. Genellikle sinema, tiyatro, basketbol sahaları, müze, havaalanları ve AVM’ ler gibi geniş alanlarda kullanılmaktadır.

Yangın Dedektörleri Nasıl Kapatılır?

Bazı yanlış durumlarda dedektörün sinyal vermesi paniğe neden olabilir. Bunun için duman dedektörünü kapatmalısınız. Yanlış alarm veren dedektörü kontrol paneli üzerinden şifre girerek kolayca kapatabilirsiniz. Aynı zamanda yangın izleme merkezi tarafından da kapatılmasını talep edebilirsiniz.

Pinterest

İletişim

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir