En Güvenilir Yangın Algılama Sistemleri

En Güvenilir Yangın Algılama Sistemleri

En Güvenilir Yangın Algılama Sistemleri

Can ve mal güvenliğini tehdit eden yangın olayı son zamanlarda oldukça arttı. Yangın hadisesinin önüne geçmek için en güvenilir yangın algılama sistemleri araştırılıyor.

En güvenilir yangın algılama sistemleri, artan yangın olayları nedeniyle vatandaşlar tarafından sıklıkla araştırılıyor. Yangın olayı doğal ya da insan kaynaklı olabilir. Yıldırım düşmesi, güneş ışınlarından kaynaklın kıvılcımlar da yangına neden olan önemli etkenler. Yangından can ve mal varlığını korumak isteyenlerim çözümü yangın algılama sistemleri oluyor. En güvenilir yangın algılama sistemleri çeşitleri ise bünyesinde birçok farklı model bulunuyor. Yangın algılama teknolojisi son yıllarda olduça gelişti. Artan yangın olayları nedeniyleyangın algılama sistemlerini kullanan kişi sayısında da artış gözlemlendi.

Yangın Algılama Sistemleri Çeşitleri

İnsan ya da doğal kaynaklı olan yangınlarda, günümüz teknolojisi sayesinden söndürme sistemleri gelişti. Yangın algılama ve söndürme sistemleri artan yangın olayları nedeniyle zorunlu bir ihtiyaç haline geldi.  Tasarımın da gelişmesiyle birlikte yangın algılama ve söndürme cihazları göz yormayan küçük mekanizmalar haline dönüştü. Bu nedenle evinizin iç dekorasyonuna da uyum sağlar. Yangın söndürme ve algılama sistemleri içerisinde iki farklı tür bulunur. Bunlardan biri konvansiyonel diğer ise analog adresteki yangını belirleme ve ihbar türleridir.

En Güvenilir Yangın Algılama Sistemleri
En Güvenilir Yangın Algılama Sistemleri
  • Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemi

Konvansiyonel yangın sistemlerinde yangının başladığı mekanı yüzeysel olarak bildirir. Yangın söndürme sistemleri bu konuma göre bulunan yere müdahale etmeye başlar. Bu otomatik yangın söndürme sistemi sayesinde çıkan yangın kontrol altına alınır. Müdahale eden ekipler yangın teknolojisi sayesinde kolaylıkla ve hızlı bir şekilde, yangının bulunduğu konuma yönlendirilir.

  • Analog Yangın Algılama Sistemi

Yangın sistemlerinde kullanılan bir diğer mekanizma ise analog çalışan yangın algılama sistemidir. Bu sistemde yangının çıktığı adres birebir konum olarak belirlenemez. Acil müdahale için alevlerin başladığı çevre belirlenir. Analog yangın algılama sistemi, konvansiyonel ile karşılatırıldığı zaman daha az teknik özelliklere sahiptir. Bu nedenle maliyet açısından da daha uygundur. Ortalama bir boyuttadır. Analog yangın algılama sistemi alevler başladığı an itibariyle devreye girer.

  • Duman Dedektörü

Yangın algılama sistemleri içerisinde vatandaşlar tarafından en sık kullanılan sistem duman dedektörüdür. Duman dedektörü; okul, toplu taşıma, işyeri, ev, bahçe gibi ortamlarda sıklıkla tercih edilir. Yapı olarak kompakt bir görünüme sahiptir. Takıldığı olanda çok fazla yer kaplamaz ve uyum sağlar. Duman dedekötörü 2002’de yürürlüğe giren yangın algılama sistemi takma zorunluluğu nedeniyle de okullarda da kullanılır. Sigara içilen ortamda hemen devreye girer. En küçük dumanı bile algılayacak yüksek kapasitesi vardır. Bu nedenle mutfakta oluşacak duman dedektörün çalışmasına neden olabilir. Duman dedektörü yangına anında müdahale eder ve çıkardığı güçlü sesle ortam içerisindeki insanları uyarır. 15 metre’den daha kısa alanlarda duman dedektörü tercih edilmez.

Yangın Algılama Sistemleri Fiyatları

En güvenilir yangın algılama sistemleri fiyatları çeşitli türlere göre değişiyor. Yangın algılama sistemleri takılacak olan alana ve yüksekliğe göre farklı fiyatlandırılması yapılıyor. Yangın ihbar butonu diğer algılama sistemlerine nazaran daha az özellikli fakat bütçe dostu olarak karşımıza çıkıyor. Dijital uyarıcılar, teknolojik özellikleri gelişmis olan yangın algılama sistemleri ise daha maliyetlli olabiliyor. Konvansiyonel yangın algılama sistemi analog sistemlere göre daha fazla maliyetli. Yangın algılama sistemlerinde özellik ve etkilediği alan ne kadar büyürse fiyatı da buna paralel olarak artıyor. Konumlandıracağınız mekanı seçtikten sonra fiyat analizi yapabilirsiniz. Taktıracağınız mekana en uygun olanı, en güvenilir yangın algıma sistemleri içerisinden seçebilirsiniz.

Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri (Bakanlık Onaylı) yazımızı inceleyebilirsiniz.

Pinterest

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir