En Güvenilir Yangın Söndürme Sistemleri Nelerdir

En Güvenilir Yangın Söndürme Sistemleri

En Güvenilir Yangın Söndürme Sistemleri Nelerdir

Her zaman başımıza gelecek bir olay olan yangın en güvenilir yangın söndürme sistemleri nelerdir oldukça araştırılan bir konu olmaktadır.

En güvenilir yangın söndürme sistemleri nelerdir bütün insanların araştırdığı bir konu olmuştur. Yangın her zaman başımıza gelebilecek bir olay olmaktadır. yangın söndürme sistemleri birden çok olmaktadır. Bunlardan sizlere bahsedicem makalemde.

Yangın Söndürme Sistemleri

En Güvenilir Yangın Söndürme Sistemleri
En Güvenilir Yangın Söndürme Sistemleri

Yangın söndürme sistemleri gümüzde oldukça sık tercih edilmektedir. bunlar sırası ile;

  • Davlumbaz yangın söndürme sistemleri,
  • Pano yangın söndürme sistemleri,
  • Fire Zero yangın söndürme sistemleri,
  • Sprinkler yangın söndürme sistemleri,
  • Köpüklü yangın söndürme sistemleri,
  • Duman algılamalı dedektör yangın söndürme sistemleri,
  • CO2 gazlı yangın söndürme sistemleri,
  • Yangın merdivenleri olmaktadır. Bunların bazılarından bahsetmek istiyorum.

Davlumbaz Yangın Söndürme Sistemleri

Davlumbaz yangın söndürme sistemleri; fabrikaların, otellerin, lokantaların, devlet kurumların, okulların, restoranların, cafelerin, maerketlerin  ve büyük, küçük mutfağa sahip bütün  ticari firmaların  mutfak içi yangın güvenlik sistemlerinden birisi  olan mutfak davlumbaz söndürme sistemleri, pişirme  işlemi devam ettiği sürece bacalarda birikme ve alevlenme ihtimali olan yağların yangına dönüşmesini engelleyen en kaliteli sistem olmaktadır. Yağların birikerek yanması ve hemen söndürülmesi mutfak çalışanların  ve araç ve gereçlerin  güvenliği için son derece çok önemli bir sistem olmaktadır. Hızlı müdahalenin kaçınılmaz olduğu bu tiarz yerler de aksi düşünülemez; çünkü mutfakta başlayan yangın tüm binaya tehlike yaşatabilmektedir.

En Güvenilir Yangın Söndürme Sistemleri
En Güvenilir Yangın Söndürme Sistemleri

Genel olarak da  temizliği ve bakımı yapılan mutfak davlumbaz söndürme sistemlerinin yangına sebep  olma ihtimali oldukça çok düşük olmaktadır. Davlumbazın giriş kısmı kişiler tarafından temizlenebilse de bacaya doğru yükselen kısmı için daha uzman ve profesyonel  kişilerin yapması daha uygun olacaktır. Katılaşmış  yağın temizlenmesi, yağın yakıta dönüşmesini engellemektedir. Hiç ulaşılamayacak yerler için ise tek çözüm mutfak davlumbaz söndürme sistemleri olmaktadır. kiilere  bağlı hatalar ve mutfaktaki cihazların arızalanması da mutfak yangını nedenlerinin başlıcaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Davlumbaz yangın söndürme sistemleri bu sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan yangınların önlenmesinde büyük önem taşımaktadır.

Pano Yangın Söndürme Sistemleri

Pano yangın söndürme sistemleri; küçük bölmelerin ve panoların iç kısmındaki mini yangınları söndürme görevini üstlenen pano içi söndürme sistemleri çok önemli bir işlev üstlenmektedir. Elektrik panoları başta olmak üzere aynı boyutlarda işlev gösteren bölmeler ile beraber  alanın yangından korunması konusunda tek yetkili sistem olmaktadır. Bundan dolayı bu  sistemler de söndürücü gaz olarak HFC227EA gazı kullanılmaktadır. Yangını söndürecek sistem tubing biçimde döşenmelidir. Pano içi mikro söndürme sistemlerinde kullanılan tüplerin içine konulan HFC227EA gaz ağırlığı bir, iki, dört, altı ve on iki kg ağırlıklarındadır. Bu sistemlerin  bütün  takibleri  merkezi algılama sitem monitöründen yapılabilir.

FM 200  Yangın Söndürme Sistemleri

En Güvenilir Yangın Söndürme Sistemleri
En Güvenilir Yangın Söndürme Sistemleri

Bu yangın söndürme cihazı kokusuz ve renksiz bir gaz olarak bilinmektedir. Fm200 yangın söndürme cihazı 25 bar basıncın altına doldurulmakta ve sıvı olarak depolanmaktadır. Kolay ve basit kullanımı ile oldukça sık tercih edilir. Sıvı biçiminde  olan gazın püskürtülmesi ile buharlaşma sağlanmaktadır  ve yangın durdurulmaya çalışılmaktadır. Bu buharlaşmanın amacı yanıcı maddenin üstünde bir tabaka oluşturur. Bu biçimde yangının artmasını önlenmeye çalışılmaktadır. Diğer söndürme sistemlerine nazaran bir temizlik gerektirmez. Ayrıca çevre dostu olma yönüy ile  de dikkat çeken bir sistem olmaktadır.

FM200 yangın söndürme cihazı elektronik üzerinde çalışma yapılan ortamlar da oldukça sık tercih edilir. Önlem bakımından  yaptırılması çok önemlidir. Bu sistem sayesinde büyük maddi kayıplar önlenip daha da önemlisi can kayıpları önlenebilmektedir. Uzun yıllar kullanır olabilmesi ve sağlık bakımından hiçbir zararının olmaması kendini diğer söndürme sistemlerden  ayırt etmektedir.

En Hızlı Yangın Söndürme Yöntemleri Nelerdir? isimli yazımız ilginizi çekebilir.

Pinterest

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir