Hangi Durumlarda Yangın Merdiveni Yapılır?

Hangi Durumlarda Yangın Merdiveni Yapılır?

Genel olarak tüm yapılarda bulunan ve zorunlu hale gelen yangın merdiveni işlevi ile görevi çok önemli olan ihtiyaçlar arasında yer almaktadır.
Yangın merdiveni, olası yangın sırasında bina içinde bulunan kişilerin çok daha kısa sürede tahliyesini sağlamak ve zarar görmeden dışarı çıkmasına yardımcı olan sisteme denilmektedir. 4 katı aşmayan ve bireysel oturma amaçlı kullanılmakta olan binalarda yangın merdiveni bulunması zorunlu olmaktadır. Fakat binanın yüksekliği 21. 50 metreden daha yüksek 30. 50 metreden daha alçaksa bu tarz binalarda yangın merdivenleri yapılmalıdır. Yangın merdiveni firmaları arasında seçim yaparken dayanıklı malzeme ve usta işçiliklere dikkat edilmesi gerekir. Özellikle çok katlı binalarda olması gereken bu merdivenlerin en iyi şekilde seçilmesi ve gerekli şartlara uygun olması gerekmektedir.
Yangın Merdiveni Ne Zaman Kullanılır?
Her türlü yapıda olması zorunlu olan yangın merdivenleri sadece yangın sırasında değil su baskını, terör saldırısı, deprem ve daha pek çok farklı durumlarda kullanılmaktadır. Böyle bir sorunlar ile karşı karşıya kalındığı zaman insanların normal merdivenlerden inmesi ve canlarını kurtarması mümkün olmaz. Bundan dolayı bu tarz durumlarda yangın merdiveni kullanımı binalardan uzaklaşmanın ek yolu olmaktadır.
Depremde Yangın Merdiveni Kullanılır Mı?
Deprem gibi durumlarda yangın merdivenleri çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Yangın merdivenleri depreme dayanıklı olmayan binalarda hiçbir zaman işe yaramaz ve istenilen işlevi göremez. Z yangın merdiveni ve dairesel yangın merdiveni olarak iki gruba ayrılan yangın merdivenlerini itfaiyeciler ile tüm canlılar kullanmaktadır. İnsan yaşamında çok önemli bir yere sahip olan bu tarz merdivenler hayat kurtardıkları için her türlü yapılarda olması şarttır Yangın merdiveni yapımı için kesinlikle yüksek kalitede yangına dayanıklı olan malzemelerden yapılması gerekmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir