Hangi Yangına Nasıl Müdahale Edilir?

Hangi Yangına Nasıl Müdahale Edilir?

Farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan yangınların sınıfları bulunmaktadır. En uygun yangın söndürücü kullanılarak müdahale edilmesi gerekir.
Yangın söndürücü kullanımının, farklı tipteki yangınlarda dikkatli bir şekilde uygulanması gerekir. A sınıfından F sınıfına kadar olan yangınlar, bazen katı maddelerden bazen sıvı maddelerden bazense gaz maddelerden ortaya çıkar. Kimi durumlarda ise yağların fazla kızarmasından dolayı ortaya çıkabilmektedir. Tüm bu ortaya çıkan yangınlara en iyi şekilde müdahale edilebilmesi için, işyeri sahiplerinin ya da ev sahiplerinin yeterli bilgiye hâkim olabilmesi önemlidir. Hangi yangına nasıl müdahale edilir sorusunun cevabı ise, yangın sınıflarına bakılarak en uygun yöntem belirlenerek, farklı olan yangın söndürücü çeşitleri kullanılmalıdır.
Yangına İlk Müdahale Nasıl Yapılır?
Yangın anında vatandaşlar tarafından ilk müdahalenin gerçekleştirileceği zaman uygulanacak olan yöntem ve ekipmanlar, söz konusu yangının sönebilmesi için büyük önem taşımaktadır. Yangın sınıfının iyi bir şekilde belirlenerek, soğutarak söndürme, ortamdaki havanın kesilmesi, yanmaya sebep olan maddenin ortamdan uzaklaştırılması gibi teknikler ilk müdahale açısından önemlidir. Ardından itfaiye ekipleri çağrılmalı ve diğer işlemler itfaiye hortumu ile gerçekleştirilmelidir.
Yangına Müdahale Teknikleri
Yangına müdahale teknikleri kapsamında en iyi yangın söndürme aletleri kullanılmalıdır. A sınıfı yangınlar için, sulu sistemler ve kuru olan kimyevi tozların kullanımı uygundur. B sınıfı yangınlar için köpüklü aletler kullanılmalıdır. C ve D sınıfı yangınlar için kuru kimyevi toz kullanımı gerekir. E sınıfı yangınlar için karbondioksit söndürücü aletler kullanılırken, F sınıfı yangınlarda kimyasal söndürücüler kullanılmaktadır.
Yangın Söndürmek İçin Basit Yöntemler Nelerdir?
Yangın söndürmek için uygulanan basit yöntemler içerisindeki su, yangın söndürücü olarak yaygın bir şekilde kullanılır. Yanmaya sebep olan maddeyi dağıtma da basit yöntemler arasında yer almaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir