Mimari Tasarımda Yangın Merdiveni

Mimari Tasarımda Yangın Merdiveni

Mimari Tasarımda Yangın Merdiveni

Mimarlar İçin Yangın Merdiveni Çizimi

Mimari Tasarımda Yangın Merdiveni İnsanların sosyal olarak yaşamını devam ettirdikleri alanların en başında binalar gelmektedir. Çoğu insan günlük yaşantısının tamamını binaların içerisinde geçirmektedir. Elbette ki bu alanların yapımında kullanılacak olan bütün malzemeler deprem sel gibi çeşitli doğal afetlere karşı dayanıklı bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Bu sebeple de binaların güvenilirliliği belirli kanunlarla yazı altına alınmıştır. Bu kanunları da belediyeler ve binaları denetleyen yapı denetim uzmanları denetim altına almaktadır.

Uzmanların binaları denetlemelerindeki en temel amaçları, binaların yapımı sırasında binayı yapan kişilerin fark ettiği ya da fark etmeden yaptıkları hataları geç olmadan düzeltmektir. Bu sebeple binaların bu kadar denetlenmesi tamamen can ve mal güvenliğinden kaynaklandığını belirtebiliriz.

Kanuna Uygun Uygulamalar

Binalar da yapım aşamasında belirtilen kanunlar çerçevesinde yapılması gerekmektedir. Eğer binalar belirtilen bu kanunlar çerçevesinde yapılmıyorsa, gerekli merciler tarafından para cezasına çarptırılabilir. Aynı zamanda kanuna uymayan binalar yıkılır.

Anlatılan bu süreç, binayı yapan ya da yaptıran taşeron firmalar tarafından işletilir. Bu süreç sırasında hiçbir olayla karşı karşıya gelememek için elbette kanunlara ve koyulan kurallara uyulması gerekmektedir. Binaların güvenli olmasından sorumlu olan asıl kişiler mimarlardır. Mimarlar binaların çizimini yaparken son derece dikkatli olmalıdır.

Binada çıkan bir yangın, tasarımı sayesinde can veya mal kaybının önüne geçebilir. Okul, alışveriş merkezleri gibi toplu alanlarda çıkabilen yangınların kontrol edilmesi binaların tasarımı sayesinde mümkün olmaktadır.