Yangın Battaniyesi Nedir? Nerelerde Kullanılır

yangin-battaniyesi

Yangın Battaniyesi Nedir? Nerelerde Kullanılır

Yangın battaniyesi, yangın esnasında yaşanabilecek ciddi olumsuzlukları engelleme özelliğine sahiptir. Peki olumsuzlukları önleyebilen yangın battaniyesi nedir? Nerelerde kullanılır?

 

Yangın battaniyesi nedir? Nerelerde kullanılır? Yangınlar doğal afet olarak bilinse de çoğunlukla insanların dikkatsizliklerinden doğar. Yangınlar çok ciddi can ve mal kayıplarına yol açabilir. Bu nedenle günümüzde yangını önleyici bir çok alet ve teknolojik ürün gelişmiştir. Yangın alarmları, yangın sensörleri, yangın söndürme tüpleri ve son zamanlarda oldukça popüler olan yangın battaniyesi. Yangın battaniyesi artık her evde bulundurulması önemli olan bir kurtarıcı görevi görüyor. Battaniye yapı itibariyle yangını söndürmeyi amaçlıyor.

Yangın Battaniyesi Nedir?

Genellikle insan kaynaklı çıkan yangınlarda ev ve iş ortamında yangın tüpü kullanılarak müdahale edilir. Yangın tüpü geniş çaplı yangınlar için kullanılması en uygun alettir. Yangın battaniyesi ise daha küçük çaplı alevleri söndürmede kullanılır. Yangın battaniyesi nedir? Nerelerde kullanılır? Özellikleri nelerdir? Yangın battaniyesinin en önemli özelliği, alevlerin üzerine atıldığı zaman oksijeni kesip yangını söndürebilmesidir. Kalın ve sert bir yapısı vardır. Yangın battaniyesi kumaşı itibariyle özel olarak üretilir. Dikim aşamasında da özel ipler kullanılır. Bu ipler sayesinde de sık dokulu olan battaniye oksijeni olabilecek en düşük seviyede keser. Yangın battaniyesinin asıl amacı oksijeni keserek alevleri söndürür. Küçük çaplı alevlerin üzerine atılan battaniye bu işleviyle sorunsuz çalışır. Bu tip battaniyeler evlerimizde bulunması gerekir. Ev ve işyerlerinde yaşanacak yangın durumlarında kullanmak için önemlidir.  Herhangi bir yangın durumunda kolaylıkla kullanılır. Olası yangınlara karşı evimizde kolay ulaşılabilecek bir yerde olması gerekir. Yangın battaniyeleri iş yerleri için de önemli bir yere sahiptir. Ofislerde sık sık yangın battaniyeleri ile karşılaşmak mümkün. Günümüz şartlarında insan kaynaklı yangınların artmasıyla birlikte yangın battaniyeleri yangın tüpleri kadar önemli bir konuma geldi.

Yangın Battaniyesi Kullanım Yerleri

Ev ve iş yerlerinde çıkan küçük çaplı yangınlar için, yangın battaniyesi kullanmak alevlerin büyümesini engeller. Yangın battaniyesi büyük felaketelerin önüne geçer.  Yangın battaniyeleri minik bir el çantası içerisinde katlı halde bulunur. Bu çantalar evlerimizde kolay ulaşılabilecek yerlerde durması önemlidir. Herhangi bir acil durumda bu çantanın içindeki yangın battaniyesi ile daha büyük olumsuz durumların önüne geçilebilir. Yangın battaniyeleri büyük çaptaki alevler için pek fazla etkili olmaz. Yangın içerisinde kalan biri için en kötü ihtimalle üzerine serip kendisini alevlerden korumaya biraz da olsa yardımcı olabilecek bir eşya olabilir. Fakat yangın battaniyesi genel olarak küçük çaptaki alevleri söndürmeye yarar. Alevde kalmış biri için yangın battaniyesi hayat kurtarıcıdır. Alevlerin içinde kalan biri bu battaniyeyi ateşin üzerine atarak söndürebilir ve kendisine yol oluşturabilir. Mutfaktaki kullanımında ise,  tencere ve ocak üzerinde çıkan küçük çaptaki kıvılcımları keser. Açılan battaniye alevlerin üzerine atıldığı zaman oksijen iletimi yavaşlanır ve bir anda yangın durdurulur. Bu nedenle restoranlar ve kafeler için de önemli bir yere sahiptir. Aşçılar genellikle mutfak alanlarında yangın battaniyesi bulundururlar. Yangın battaniyesi nedir? Nerelerde kullanılır? Nerede satılır? Yangın battaniyesinin kullanım alanlarına değindik. Yangın battaniyesi, yangın ve güvenlik sistemleri mağazalarında satılır. Özellikle güvenlik malzemeleri satan yerlerde bulunur. Yangın battaniyesinin internet üzerinden de satışı vardır. İş yerleri fabrika gibi yerler yangın battaniyesini toplu şekilde satın alırlar. İş yerleri için toplu şekilde satılan yangın battaniyelerinde belirli bir indirim uygulanır. Yangın battaniyesi nedir? Nerelerde kullanılır? Yerine getirdiği işlevi ve tüm özelliklerini bu şekilde sıralamış olduk.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir