Yangın Çıkış Kapısı İmalatı Nasıl Yapılır?

Yangın Çıkış Kapısı İmalatı Nasıl Yapılır?

Yangın çıkış kapısı imalatı nasıl yapılır? Yangın kapısı nasıl yapılmalıdır? Yangın kapısı özellikleri nelerdir? Yangına dayanıklı kapılar nasıl üretilir?

Yangın çıkış kapısı imalatı nasıl yapılır?, üretiminde uyulması gereken yasalar ve yönetmelikler vardır. Güvenlik açısından üretilen yangın kapılarının kalitesi de büyük önem taşır. Yangın kapılarının kurum ve kuruluşlardan alınmış sertifikalara sahip olması gerekir. Kurum ve kuruluşların onayını almış firmaların ürettiği yangın kapılarını güvenliğimiz için tercih etmeliyiz. Yangın kapılarının çeşitleri vardır. Çeşitleri kullanacağınız yere göre tercih edebilirsiniz. Yangın kapıları tek kanatlı, çift kanatlı ya da cam olabilir. Tercih edeceğiniz yangın kapısı, binanıza ve binanızda yaşayan kişi sayısına göre değişiklik gösterir. Daha çok insana çıkış sağladığı için çift kanatlı yangın kapıları kalabalık binalarda kullanılır. Tek kanatlı yangın kapıları daha az insanın yaşadığı binalarda kullanılabilir. Güvenlik açısından yangın kapısının kaliteli olması çok önemlidir. Kullanılan malzeme duman sızdırmaz ve yanmaz olmalıdır. Malzemenin kaliteli olması kadar montajının ve işçiliğinin de kalitesi önemlidir. Yangın kapısı binanıza monte edilirken profesyonel ve sağlam şekilde monte edilmelidir. Üretiminde TSE, EN  ve CE standartları göz önüne alınmalıdır. Yönetmeliklere uygun olmayan yangın kapısı tercih edilmemelidir. 120 dereceye kadar dayanan maddeden üretilmelidir. En az 30 dakika ısıya dayanabilmelidir. Malzeme kalitesinden sonra montaj kalitesine dikkat edilmelidir. Yangın kapısı tercih edilirken bilinçli olmak gerekir.

Yangın Kapısı Nasıl Yapılmalıdır?

Yangının ne zaman ve nasıl olacağı belli olmaz. Her zaman hazırlıklı olmalı ve önlemimizi almalıyız. Binamıza yangın kapısı ya da yangın merdiveni yaptırmalıyız. Yangın yönetmenliğine uygun şekilde yangın kapısı ve merdiven yaptırmalıyız. Yangın kapısı, binanın yapısına ve ihtiyaçlarına uygun olmalıdır. Yangın kapısının genişliği 80 cm ve yüksekliği 200 cm’ den az olmamalıdır. Yangın kapısının kolu yanmaz malzemeden yapılmalıdır. Yangın anında kolayca açılmalıdır. Can güvenliği açısından içeriye duman sızdırmayacak şekilde olmalıdır. Yangın kapısında eşik olmamalıdır ve önü hiçbir şekilde kapatılmamalıdır. Yangın kapısı yönetmeliğe uygun şart ve ölçülere göre yapılmış olmalıdır.

Yangın Kapısı Özellikleri Nelerdir?

Yangın kapısı özellikleri, imalatı boyunca kapının belirli özelliklere sahip olması gerekir.

  • Malzemesi çeliktendir.
  • Bina ihtiyacına göre min 30 dk ve min 60 dk dayanıklılık gösterecek kapılar sipariş verilmelidir.
  • Dayanıklılığı 4 saat süreye kadar olan kapı modeli sipariş etmek gerekir.
  • Tekli yangın kapısı ya da çift kanatlı yangın kapısı bina ihtiyacına göre imal edilebilir.
  • Standart ölçülere göre kapılar değildir.
  • Ölçüler özel olarak binanın çıkış hattı dikkate alınarak belirlenir.

Yangına Dayanıklı Kapılar Nasıl Üretilir?

Hayatımızın en önemli parçası kapılardır. Okulda ya da hastanede kısacası, yapıların her birinde farklı kapılar bulunur. Kapıların aynı işleve sahip olduğunu düşünsek de bazı kapılar daha özeldir. Yangına dayanıklı kapılar en önemli kapı çeşididir. Yangına dayanıklı ahşap kapılar özel malzeme kullanılarak üretilen ve yangına dayanıklı kapı çeşididir. Genellikle gerekli olan ihtiyaçlar için üretilmektedir. Yangına dayanıklı kapıların özel sertifikaları vardır. Yangına dayanıklı kapılar, büyük ve çok fazla kişinin bulunduğu yapılarda kullanılmaktadır. Büyük binalarda tercih edilmesinin sebebi ise yangın zamanında telaşlanmadan kolay kaçılabilmesi içindir. Okul, hastane ve otel gibi alanlarda yangına dayanıklı ahşap kapılar kullanılmaktadır. Bu alanlarda zorunlu olarak kullanılmaktadır. Yatakhanesi olan yapılarda kullanımı oldukça önemlidir. Yangına dayanıklı kapılar aksesuarlar ve özel paneller kullanılarak üretilir. Yangına ve yüksek sıcaklığa dayanıklı olan bu paneller kapı içlerine yerleştirilmesi ile oluşturulur ve bu kapılar hayat kurtarmaktadır.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir