Yangın Güvenlik Planı Nedir

Yangın Güvenlik Planı Nedir

Yangın anında kontrollü olabilmek için güvenlik planı oluşturulmalıdır. Güvenlik planı içerisinde yangın acil çıkış kapısı binalara uygun bir şekilde belirlenmelidir.
Yangın acil çıkış kapısı gibi detayların yer aldığı yangın güvenlik planları, bu konuda amatör olan kişilerin uygulayabilmesi için yapılmaktadır. Yangın güvenlik planlarında sağlıklı bir şekilde söz konusu binadan nasıl kaçılması gerektiği, detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Ayrıca bina içerisinde yaşayan kişilerin ilk müdahaleyi gerçekleştirebilmesi için, yangın söndürücülerin nerede olduğunu ve nasıl kullanıldığını bilmesi, hayati açıdan önem taşıdığı için güvenlik planlarında belirtilmektedir.
Yangın Güvenliği Planı Nasıl Oluşturulur?
Yangın güvenliği planının oluşturulması, yangın esnasında hayatta kalabilmeyi sağlamaktadır. Bu noktada işyeri ve ev sahipleri, binalarına uygun bir şekilde yangın güvenliği planı oluşturmalı ve bu planı deneyimlemelidir. Yangın anında binadaki insanların tahliyesini sağlayacak en uygun kaçış kapısı yangın merdiveni konumunun, herkes tarafından iyi bir şekilde öğrenilebilmesi için güvenlik planı içerisinde detaylı bir şekilde anlatılmalıdır. Daha sonra oluşturulan bu plan, bina içerisindeki insanlar tarafından pratik yapılarak öğrenilmelidir. Ayrıca acil çıkış kapısı hangi yöne açılır gibi detayların bilinmesi de, olay anında zaman açısından avantaj sağlamaktadır.
Yangın Anında Yapılması Gerekenler
İnsanlar tarafından yangın anında yapılması gerekenler bulunmaktadır. İlk olarak oluşturulan yangın güvenliği planına uygun olarak hareket edilmesi gerekir. Fakat böyle bir planın varlığı söz konusu değilse, özellikle çok katlı binalarda asansör yerine acil yangın çıkış kapısı tercih edilmelidir. Eğer yangın güvenliği planı varsa, bu plan doğrultusunda hareket edilmesi gerekir. Mümkünse hızlı bir şekilde yangın söndürücülerin olduğu alana gidilmeli ve yangına ilk müdahale edilmelidir. Ancak yangın müdahale edilemeyecek bir boyuttaysa, planda belirtilen yangın merdiveni çıkış kapısı alanına en kısa sürede ulaşım sağlanmalıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir