Yangın Hortumlarının Kullanımı ve Bakımı

Yangın Hortumlarının Kullanımı ve Bakımı

Yangın anında itfaiye ekipleri tarafından ya da gerekli eğitimleri almış kişiler tarafından kullanılan yangın hortumunun kullanımına ve bakımına dikkat edilmelidir.
Yangın hortumu kullanımını bilmek hayatî açıdan önem taşımaktadır. Herhangi bir yangını söndürme esnasında manuel olarak işlemler gerçekleştiren personellerin, yeterli olarak yangın hortumunu kullanmayı bilmemeleri zorluk yaşamalarına neden olur. Bu sebepten profesyonel ekiplerin bu konuda iş başı yapması gerekir. Bazı yangın durumlarında yangın dolabı hortumu uzunluğu yeterli olmayabilir. Bu noktada uzman personellerin, uygun kelepçeler ile ek yapması gerekmektedir ve daha sonra basınçlı su ile yangına müdahale edilmesi uygun olmaktadır.
Yangın Hortumunun Kullanımı Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?
Yangın hortumunun kullanılması sırasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalardan bahsetmek gerekir. İtfaiye ekipleri tarafından kullanılan yangın hortumu çeşitleri bulunmaktadır ve ihtiyaca göre kullanılır. Uzunluğu ve çapı büyük olan hortumlardan, daha yüksek miktarlarda basınçlı su geçeceği için dikkatli olunmalıdır. Bu sebepten kullanım esnasında birden fazla personelin bulunması ve böylece hortuma hâkim olunması gerekir. Bina içerisinde farklı yerlerde bulunan yangın hortum dolabı ise küçük çaplı yangınların fazla büyümeden engellenmesinde oldukça etkilidir. Bu sebepten büyük çaplı yangınlarda ilk yapılması gereken itfaiye ekiplerinin çağrılması iken küçük çaplı yangınlarda ise ilk olarak bina içerisindeki yangın hortumlarının kullanılması gerekir.
Yangın Hortumu Bakımı Nasıl Yapılır?
İtfaiyeciler ve bu alanda eğitim almış kişilerin kullandığı yangin hortumu, kesinlikle katlanmamalıdır. Çünkü makaraların kırılmadan yerleştirilmesi ve belirli bir ölçüde sarılması, bu hortumlara uygulanabilecek bakım açısından oldukça önemlidir. Hortum yapısı gereği dayanıklı ve sağlam olmaktadır ancak düzgün bir şekilde bakımı gerçekleştirilmediğinde, dış yüzeyinin zarar görmesine ve aşınmasına neden olunabilir. Bu durum ise uzun süreli kullanım için dezavantaj sağlamaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir