Yangın Kapısı Nedir?

Yangın Kapısı Nedir?

Yangın Kapısı Nedir?
İnsanların yangın sırasında güvenli bir şekilde bulundukları ortamlardan çıkmasına yardımcı olan merdivenlerin başında yer alan kaygın kapısı çok önemli olmaktadır.
Yangın kapısı yangının yayılmaması ve bir yapının farklı alanları arasından belirli bir süre içinde dumanın geçişini azaltarak binadan güvenli bir biçimde çıkmasını sağlamaktadır. Bu tarz kapılarının yangın dayanımı derecesi ile yangına dayanıklılık süresini belirtmektedir. Yangın kapıları binanın farklı yerleri arasında yangının yayılmasını önlemekte yardımcı olur. Yangın kapıları yangın esnasında insanların hayatlarını kurtarır ve yaşam ile ölüm arasında ince bir çizgi olabilir.
Yangın kapısı Ne İşe Yarar?
Acil yangın çıkış kapısı yangının yayılmasını önler ve insanların güven içinde dışarı çıkmalarına yardımcı olmasının yanı sıra yapının farklı bölümlerine belli bir süre içinde dumanın daha az gitmesini sağlamaktadır. Yangın kapısının yangın dayanımı derecesi yangına dayanıklılık süresini belirtmektedir.
Yangın Kapısının Özellikleri
Yangın kapısı firmaları arasında kapı seçimi yaparken en doğrusunu seçebilmek adına kesinlikle iyi bir araştırma yapılması gerekir. Özellikle yangına karşı dayanıklı olan malzemelerden yapılmasına dikkat edilmelidir. Yangın kapısının özellikleri şunlardır;
 Kapı kasası ve kanadı,
 Menteşeler,
 Aksesuarlar,
 Kapatma mekanizması,
 Şişen contalar,
Yangın kaçış kapısı için gerekli olan tüm özellikler doğrultusunda yaşam alanları için en doğru seçim yapılması mümkün olacaktır.
Yangın Kapısı Nerelerde Kullanılır?
Yangınlar çok çabuk dağılabilen ve her yerin yanmasına neden olan çok büyük felaketlerin başında gelmektedir. Bundan dolayı yaşam alanlarında zorunlu olan yangın merdivenleri girişinde kullanılan kapıların yangına dayanıklı olması gerekir. Yangın kapısı kullanım alanları okul, iş merkezleri, otel, alışveriş merkezi, yüksek katlı apartmanlar ve daha pek çok alanda insanları içinde bulunduran binalarda yangına karşı önlemlerin alınması zorunlu olmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir