Yangın Merdiveni Çeşitleri

Yangın Merdiveni Çeşitleri

Her zaman yangın alanlarından insanların çok daha hızlı ve kolay bir şekilde dışarı çıkmasını sağlayan en önemli yapı olan yangın merdiveni zorunlu olmaktadır.
Yangın merdiveni genel olarak yangın sırasında bina içinde bulunan kişilerin çok daha kısa sürede tahliyesini sağlamak ve zarar görmeden dışarı çıkmasına yardımcı olan sisteme denilmektedir. Her zaman resmi daireler, özel işletmeler, okullar, yurtlar, apartmanlar ve daha pek çok bina çeşitlerinde yangın merdiveni kullanımı şarttır. Bu tarz merdivenler her zaman hayat kurtardığı için çok daha önemli bir yere sahip olmaktadır. Z yangın merdiveni ve dairesel yangın merdivenlerin kalıpları, standart ölçüleri gibi noktalar çok önemli olduğundan tün kurallara uygun olmalıdır.
Yangın Merdiveni Türleri Hangileri?
Z yangın merdiveni ve dairesel yangın merdiveni olarak iki gruba ayrılan yangın merdivenlerini itfaiyeciler ile tüm canlılar kullanmaktadır. İnsan yaşamında çok önemli bir yere sahip olan bu tarz merdivenler hayat kurtardıkları için her türlü yapılarda olması şarttır. Binaların yapılarına göre en uygun ve doğru teknikler kullanılarak yapılması gereken merdivenlerin projesi uygun olmaması halinde yapımına izin verilmez.
Binalarda Hangi Tip Yangın Merdiveni Tercih Edilmelidir?
Yangın esnasında insanların binalardan tahliyesi sırasında önemli olan bu tarz merdiven yaptırırken yangın merdiveni firmaları araştırması yapılarak en güvenilir yerden yardım alınması gerekir. Genel olarak 3 kattan daha yüksek olan binalarda Z tipi yangın merdivenleri kullanılmalıdır. Yangın merdivenleri yüksek ateşe dayanıklı olmalı ve merdiven basamaklarında kaymayı önleyecek malzeme kullanılması gerekmektedir. Merdiven inişlerinde baş yüksekliği en az 210 cm olmalıdır. Bu tarz merdivenler insanların rahatça dışarı çıkmasını sağladığı gibi sağlıklı bir şekilde tahliyelerini yapmaktadır. Yangın merdiveni yapımı için kesinlikle yüksek kalitede yangına dayanıklı olan malzemelerden yapılması gerekmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir