Yangın Merdiveni Hangi Binalarda Yapılması Zorunludur?

Yangın Merdiveni Hangi Binalarda Yapılması Zorunludur?

Yangın ya da doğal afetler sonrasında bina içinde yer alan insanların güvenli bir şekilde dışarıya çıkmalarını sağlayan yangın merdiveni ihtiyaçların başında gelmektedir.
Yangın merdiveni 50 kişinin bir arada olduğu düğün, tören, ibadet, ulaşım, eğlence, tiyatro, restoran ve bunlar gibi alanlarda zorunlu olmaktadır. 6 ya da daha fazla kişinin bir arada olduğu ve gün içinde en az 4 saat kullanılan anaokulu, ilk öğretim okulları, özel dershanede ve üniversiteler gibi binalarda da zorunlu olmaktadır.
Yangın Merdiveni Ne Renk Olmalı?
Tüm yapılarda olması zorunlu olan yangın merdivenleri her türlü doğal afetler ve yangın gibi kazalar sonrasında binaların acil olarak boşaltılması için özel tasarlanmış kaçış merdivenleri olmaktadır. Binalarda meydana gelen tüm yangın gibi kazalarda normal merdivenler kullanım dışı olacağından yangın merdivenleri kısa sürede ve güven içinde insanların dışarı çıkmasına yardımcı olmaktadır. Yangın merdiveni firmaları tercih edilen yangın merdiven, renkleri daha çok kırmızı, yeşil ya fa mavi olmaktadır. Dikkatleri çekebilecek şekilde boyanmış olması insanların yangın sırasında panik anında dikkat çekmesi bakımından önemli olmaktadır.
Yangın Merdiveni Kapalı Olur Mu?
Yangın merdiveni kitle içinde ya da dışında komşu parsel sınırına 1 buçuk metreden daha yakın olmamak şartı ile açık veya kapalı yüksek katlı binalarda ise tam olarak kapalı olarak düzenlenmektedir.
Yangın Merdiveni Kaç Metre Olmalıdır?
Yangın merdiveni yapımı uluslararası standartlara göre binanın risk sınıfına ve kullanım amacına göre tek bir yönden kaçış olması halinde çıkış en çok 6 ile 12 m ve yaygın merdivenine ulaşmak adına mesafe aralığı 12 ile 18 m birden daha fazla çıkış olması durumundan şişe bu değerler 12 ile 24 m ve 25 ile 45 m olmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir