Yangın Merdiveni Kapısı

Yangın Merdiveni Kapısı

Yangın Merdiveni Kapısı

Yangın merdiveni kapısı olağan üstü durumlarda güvenlikli bir şekilde insanların tahliyesine yardımcı olmaktadır.

Yangın merdiveni kapısı renkleri, tek kapılı ve çift kapılı olması müşterinin isteğine bağlı olarak tasarlanmaktadır. İnsan sağlığını korumak için üretilen yangın kapıları belirli yönetmeliklere esas olarak üretilmelidir. İnsanların olası durumlarda kaçışlarını güvenli bir şekilde sağlamayı hedefler. Ülkemizde yangın kapılarının kullanımı zorunludur. Böylece yüksek katlı binalarda, okullarda, hastanelerde, huzurevlerinde, kurum binalarında ve konutlarda kullanımı oldukça yaygındır.

Bina içi kaçış koridoru ve yangın merdivenleri dumana karşı korunaklı olmalıdır. Bunun için yangın kapıları ateş, sıcaklık ve duman gibi faktörlerden etkilenmemelidir. Bu doğrultuda devlet de hizmet veren mühendisler tarafından belirlenen yangın yönetmeliğine uygun bir şekilde yangın Merdiveni kapısı üretilmelidir.

Yangın Merdiveni Kapılarının Özellikleri Nelerdir?

  • Yangın merdiveni kapılarının otomatik kapanma özelliği vardır.
  • Yangın merdivenlerinde yaylı menteşe, panik bar ve duman sızdırmaz özellikleri olmak zorundadır.
  • Yangın merdiveni kapılarının Uluslararası sertifikaya sahip olması gerekmektedir.
  • Yangın merdiveni kapılarının olası durumlara karşı itfaiyecilerin dışarıdan içeriye kolayca girebilmesini sağlayacak şekilde üretimi olmalıdır.
Yangın Merdiveni Kapısı

 Yangın Kapısı Kullanımı

Yangın kapılarının kullanıldığı konut ve iş yerlerinde 50 kişiden fazla insan yaşıyor ise yangın kapısı gidiş yönüne doğru açılacak şekilde ayarlamaktadır. Ancak 50 altı kişilerin yaşadığı yerlerde yangın kapılarını kendinize çekerek açabilirsiniz. Herhangi bir durumda acil çıkışların kolay ve hızlı bir şekilde sağlanması için bu oldukça önemlidir.

Yangın kapıları alanın genişliğine göre değişebilir. Tek kapılı veya çift kapılı olarak üretilmektedir. Çift kapılı yangın merdiveni kapıları çoğunlukla kalabalık konut ve iş yerleri için tercih edilmektedir. Aynı zamanda duman ve ısı geçirmeme özellikleri ile yangın merdiveni kapısının kullanımı oldukça basittir.

Yangın Kapısı Fiyatları

Yangın merdiveni kapısı fiyatları kapının modeli, türü ve özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Bunun için pek çok firmadan fiyat teklifi alabilirsiniz. Sizlere en uygun fiyat teklifi sunan firmayı tercih edebilirsiniz. Günümüzde yangın merdiveni kapısı hemen hemen her alanda karşımıza çıkmaktadır. İnsan hayatını tehlike sokacak en ufak olaylarda can kaybını engellemek için kullanımı zorunludur.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir