Yangın Merdiveni Nedir?

Yangın-Merdiven

Yangın Merdiveni Nedir?

Her türlü yapılarda bulunan ve zorunlu hale gelen yangın merdiveni işlevi ile görevi çok önemli olan ihtiyaçlar arasında yer almaktadır.
Yangın merdiveni, olası yangın sırasında bina içinde bulunan kişilerin çok daha kısa sürede tahliyesini sağlamak ve zarar görmeden dışarı çıkmasına yardımcı olan sisteme denilmektedir. Bu merdivenin diğer bir adı da kaçış merdiveni olarak bilinmektedir. Acil tahliye halinde çok daha kolay bir şekilde kurutulma olanağı sunan ve itfaiyeler için kurtarma işleri sırasında kullanmaları mümkün olan bir kurtarma sistemi olarak son derece önemli olmaktadır.
Yangın Merdiveni Ne İşe Yarar?
Günümüzde tüm yapılarda olması zorunlu olan yangın merdivenleri her türlü doğal afetler ve yangın gibi kazalar sonrasında binaların acil olarak boşaltılması için özel tasarlanmış kaçış merdivenleri olmaktadır. Binalarda meydana gelen tüm yangın gibi kazalarda normal merdivenler kullanım dışı olacağından yangın merdivenleri kısa sürede ve güven içinde insanların dışarı çıkmasına yardımcı olmaktadır. Pek çok yangın merdiveni firmaları binaların özelliklerine göre imalatını yaptığı bu tarz merdivenlerde yüksek kalite malzeme kullanmak zorundadırlar. Aksi halde yangın sırasında merdivenlerin zarar görmesi kaçınılmaz olacaktır.
Kimler Kullanır?
Z yangın merdiveni ve dairesel yangın merdiveni olarak iki gruba ayrılan yangın merdivenlerini itfaiyeciler ile tüm canlılar kullanmaktadır. İnsan yaşamında çok önemli bir yere sahip olan bu tarz merdivenler hayat kurtardıkları için her türlü yapılarda olması şarttır. Binaların yapılarına göre en uygun ve doğru teknikler kullanılarak yapılması gereken merdivenlerin projesi uygun olmaması halinde yapımına izin verilmez. Yangın merdiveni yapımı için kesinlikle yüksek kalitede yangına dayanıklı olan malzemelerden yapılması gerekmektedir. Bu tarz merdivenler insanların rahatça dışarı çıkmasını sağladığı gibi sağlıklı bir şekilde tahliyelerini yapmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir