Yangın Merdiveni Ölçüleri Nasıl Olmalı?

Yangın Merdiveni Ölçüleri

Yangın Merdiveni Ölçüleri Nasıl Olmalı?

Yangın merdiveni ölçüleri mekâna göre değişkenlik göstermektedir. Devlet tarafından kullanımı zorunlu olan yangın merdivenleri belirtilen ölçülerde olmalıdır.

Yangın merdiveni ölçüleri konutlarda 80 cm, topluma açık yapılarda 120 cm, görevliye hizmet veren merdivenler 65 cm’ den az olmamalıdır. Yangın merdivenleri yüksek katlı binalarda 90 cm genişliğinde olmalıdır. Aynı zamanda kaçış yolu genişliği 180 cm’ den az olmamalıdır. Huzurevleri, konutlar, hastaneler ve kamu binaları merdiven kapı genişliği 120 cm’ den dar olamaz.

Yangın merdivenleri basamak boşlukları en az 200 cm olmalıdır. Ayrıca sahanlık arası kot farkı en fazla 3,70 metre olmalıdır. Tüm bu ölçüleri göz önüne alarak yangın merdivenleri imalatı yapılmalıdır. Mühendisler tarafından denetimi olacak merdivenlerde herhangi bir kusur olmamalıdır. Aksi halde ceza uygulamaları söz konusu olabilir.

Yangın Merdiveni Ölçüleri

  • 1 ile 50 arasında insanın bulunduğu yerde merdiven genişliği 80 cm olmalıdır.
  • 111 ile 170 arasında insanın bulunduğu yerde merdiven genişliği 100 cm olmalıdır.
  • 241 ile 260 arasında insanın bulunduğu yerde merdiven genişliği 130 cm olmalıdır.
  • 281 ile 300 insanın bulunduğu yerde merdiven genişliği 150 cm olmalıdır.

Yangın Merdivenlerinin Önemi

Yangın merdivenleri, insan hayatını riske atmadan olumsuz durumlarda hızlı bir şekilde tahliyesini sağlamaya yaramaktadır. Devamlı artan kentleşme ile sorunların olması da muhtemeldir. Bunun için bina ve iş yerlerinde zorunlu kullanılan yangın merdivenleri kullanımı ile büyük avantaj sağlar.

İstemsiz olaylar karşısında paniklemeden tahliye edilmesine aracı eder. Yangın merdivenleri kullanılacak mekâna göre içeriden ve dışarıdan monte edilmektedir. Yangın merdiveni için tercih edeceğiniz firma konu hakkında gerekli bilgilere sahip olduğu için sorunsuz bir şekilde monte edecektir.

Yangın Merdiveni Malzemeleri

Yangın merdiveni malzemeleri hastane, okul, AVM, iş yeri ve kamu binalarına bağlı olarak yapılacak yangın merdivenleri için firmalar bazı şartlar belirler. Yanmayan, hava koşullarından etkilenmeyen ve sıcaktan etkilenmeyen merdiven malzemeleri kullanılır. Model açısından farklı ve her bütçeye uygun yangın merdivenleri vardır.

Yangın Merdivenleri Ne Zaman Kullanılır?

Yangın Merdiveni Ölçüleri

Yangın merdivenlerinin zorunlu olmadıkça kullanılması uygun değildir. Genellikle yangın vs. kötü durumlarda can güvenliği için kullanılmalıdır. Yangın merdiveni modellerini tasarlayarak imal eden firmalar yangın yönetmeliğinde yer alan kurallar çerçevesinde hizmet vermektedir. Kısacası yangın merdivenlerinin bulundurulması zorunlu ancak kullanımı sadece yaşanan zor durumlarda tercih edilmelidir.

Pinterest

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir