Yangın Merdiveni Şartları Nedir?

Yangın Merdiveni Şartları Nedir?

Yangın alanlarından insanların çok daha hızlı ve kolay bir şekilde dışarı çıkmasını sağlayan en önemli yapı olan yangın merdiveni zorunlu olmaktadır.
Yangın merdiveni hemen hemen her yerde kullanılmakta ve olası yangın gibi kazalar sonrasında can kaybı yaşamadan insanların tahliye edilmesini sağlamaktadır. Yangın merdiveni şartları yönetmeli alanında çoğu yerde zorunlu hale getirilmiştir. Özellikle çok katlı binalarda olması gereken bu merdivenlerin en iyi şekilde seçilmesi ve gerekli şartlara uygun olması gerekmektedir.
Yangın Merdiveni Zorunluluğunun Şartları
Yangın merdiveni zorunluluğu pek çok noktada şart olmaktadır. Daha çok yüksek katlara sahip olan binalarda yangın merdivenleri olması zorunludur. Yangın merdivenlerinin zorunluluk şartları;
 Bina yüksekliği 21. 5 metreden az olan yerlerde yangın merdivenleri olması şart değildir.
 Bina yüksekliği 21. 5 30. 5 m arasında olan yerlerde zorunludur.
 Bina yüksekliği 30. 5 ile 51 m arasında olan yerlerde yangın merdiveni yapımı 2 tane olması zorunludur.
 Bina yüksekliği 51. 5 m ve üzeri yerlerde en az 2 tane yangın merdiveni olması zorunludur.
Yangın Merdiveni Standartları Nasıl Olmalıdır?
Yangın merdiveni firmaları ürünlerin imalatında yüksek kalite malzeme kullanmalı ve binaların yükseklik durumuna göre dikkat edilmelidir. Yangın merdiveninin çizimini yapan tasarımcıdan başlayarak her bir personelde yangın merdiveni standartlarına uygun olacak şekilde gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Z yangın merdiveni ve dairesel yangın merdivenlerin kalıpları, standart ölçüleri gibi noktalar çok önemli olduğundan tün kurallara uygun olmalıdır. TST kalite kapsamında bu tarz merdiveni standartları tam olarak belirtilmiştir. Tüm detaylar göz önünde bulundurularak yangın merdiveni yapımı ve montajları uygun bir şekilde yapılması gerekir. Yangınlardan korunmak için esas olan bu tarz merdivenler pek çok yerde zorunlu olmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir