Yangın Merdiveni Şartları

Yangın Merdiveni Şartları

Yangın merdivenleri mevzuatı kapsamında, yangın merdiveni yapımı şartlara uygun bir şekilde gerçekleştirilmelidir.
Yangın merdiveni yapımı şartları mevzuatta detaylı bir şekilde belirtilmiştir. Bu mevzuata göre binaların yüksekliğine bağlı olarak kaç adet yangın merdivenin olması gerektiği açıklanır. Bununla birlikte bazı binalarda yangın merdiveninin zorunlu olduğu ifade edilir. Ofisler, hastaneler, fabrikalar, mağazalar, depolar ve imalathane gibi yerlerde yangın merdiveni şartı vardır
Yangın Merdiveni Standartları Nasıl Olmalıdır?
Binalara inşa edilen yangın merdivenleri için, standartlarda dikkate alınmaktadır. Bu noktadan yangın merdiveni inşasında yetkili olan herkesin bu standartlara uygun bir şekilde davranması gerekmektedir. Öncelikle iyi bir etüt çalışması gerçekleştirilmelidir. Daha sonra söz konusu binada yapılacak olan yangın merdiveninin standart ölçüleri ortaya çıkarılmalıdır. Yangın merdiveni standartları, TST tarafından belirlenmektedir.
Yangın Merdiveni Kaç m2 Olmalı?
Yangın yönetmeliğinde bina yangın merdiveni m2’si detaylı bir şekilde belirtilmiştir. 50 kişinin olduğu bir binada yangın merdiveni genişliği 80 cm, 170 kişinin olduğu bir binada ise 100 cm olmalıdır. Bununla birlikte 260 kişinin olduğu bir binada 130, 300 kişinin olduğu bir binada ise 150 cm genişliğinde olması gerektiği belirtilmiştir.
Yangın Merdiveni Nasıl Hesaplanır?
İnşa edilmek istenen yangın merdiveni hesaplamaları, binanın yüksekliğine göre yapılmaktadır. Yani binanın yüksekliği ile bağlı olarak, yangın merdiveni adeti artmaktadır. İlgili hesaplamalar yangın merdiveni mevzuatında belirtilmiştir.
Yangın Merdiveni Ölçüleri Nasıl Olmalı?
Ülkemizde üretilen iki farklı yangın merdiveni mevcuttur. Z tipi ve dairesel yangın merdiveni imalatı gerçekleştirilmektedir. Bu noktada görevliler için yapılan merdivenler, 65 cm az olmamalıdır. Ayrıca evlerdeki yangın merdivenlerinin 80 cm olması gerekir. Bununla birlikte yüksek binalar için uygun olan z tipi yangın merdivenleri ise 90 cm genişliğinde olmalıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir