Yangın Tüpü (Söndürme Cihazı) Nasıl Kullanılır?

Yangın Tüpü (Söndürme Cihazı) Nasıl Kullanılır?

Yangınların ortaya çıkması halinde her yerde olması zorunlu olan yangın söndürme tüpü kullanımı hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir.
Yangın söndürme tüpü kullanımı için belirli adımlar bulunmaktadır. Gerekli olan adımların sırası ile en doğru şekilde yapılması yangın tüpü kullanımında çok önemli olmaktadır. Böylece ortaya çıkan yangın çevreye ve insanlara zarar vermeden daha fazla büyümeden söndürmek mümkün olacaktır.
Yangın Tüpü Kullanma Talimatı
Yangın tüpü üzerinde yer alan talimatta yangın karşısında nasıl davranılacağı ve yangın tüpünün nasıl kullanılacağı hakkında bilgi verilmektedir. Yangın söndürme tüpleri kendi aralarında farklı olmaktadır. Tozlu, sulu ve gazlı şekilde çeşitleri bulunan bu tüplerin çok daha doğru biçimde kullanılarak yangınların söndürülmesi talimatına uyulması gerekmektedir. 1 kg yangın tüpü, 4 ile 6 kg yangın tüpü türleri tüm binalar ya da her türlü yaşam alanlarında olması zorunludur.
Yangın Söndürme Cihazları Nasıl Yerleştirilir?
Yangın tüpleri çok sık kullanılan en doğru yerlere yerleştirilmesi son derece önemli olmaktadır. Bu tarz tüpler dışarıya doğru geçiş boşluklarına yakın ve dengeli dağıtılarak her şartta kolay görülebilecek biçimde işaretlenir ve her türlü yangın sonrasında kolayca girilebilen yerlere yangın dolaplarını içine ya da yakınına yerleştirilmelidir. Araç yangın söndürme tüpü şoför koltuğunun alt kısmında yerleştirilmesi doğru bir hareket olmaktadır. Böylece olası bir yangın sırasında anında yangına müdahale etmesi mümkün olacaktır. Diğer bir yer ise ön yolcu koltuğunun altı olmaktadır.
Yangın Tüpü Nerede Olmalı?
Yangın söndürme cihazı olan tüplerin yapıların içinde en uygun yerde ve kolay kullanım sağlayacağı alanların seçimi son derece önemli olmaktadır. Söndürme cihazlarının kapı arkasında, yangın dolapları dışında kapalı dolaplarda ve derin duvar çıkıntılarında bulundurulmaması gerekir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir