Açılır Kapanır

Açılır Kapanır Yangın Merdiveni ; Afet durumlarında ambulans ve itfaiyenin görevini yapmasını zorlaştıran yangın merdiveni çeşitlerinden biri de açılır kapanır yangın merdiveni olmaktadır. Açılır kapanır yangın merdiveni yerine daha güvenli bir yangın merdiveni tercih ederek tahliye sürecinin kolaylaşmasını sağlayabilirsiniz.

Açılır kapanır yangın merdiveni modelinde, yangın anında üst kısmın açılarak yere inmesi sağlanır ve bu biçimde merdiven işlevini görür. Ancak spiral merdivenlerde olduğu gibi bu merdiven türlerinde de kullanışlılık esas olmadığı için sorun yaşanabilir. Dayanıklılık açısından güçlü olan yangın merdivenleri, uzun yıllar kullanılabileceği için bakım gerektirmez. Bu yüzden tercih edilmektedir.

Ayrıca hırsızların da binaya girmeleri kolay değildir. Çünkü oldukça güvenli bir biçimde yapılmışlardır. Bu yüzden sağlamlık konusunda memnun edicidir.

Açılır Kapanır Yangın Merdiveni Kullanımı

Açılır kapanır yangın merdiveni kullanımı kapıların değil pencerelerin altında tercih edildiği için yer kaplama açısından oldukça kullanışlıdır. Ancak elektronik kapısı olmayan bu binalarda yaşlı insanlar ve panik yaşayan kişiler, bu merdivenlerden güvenli biçimde inemeyebilir.

2007 yılından sonra kullanımları kısıtlanan yangın merdivenleri arasında yer alan bu modeller, genelde memnun kalmayacağınız özellikleriyle işlev görmektedir. Ancak tasarım ve kullanışlılık açısından açılır kapanır yangın merdivenleri yeterli özelliklere sahiptir.

Binanın yapısına uygun olması halinde yangın merdiveni kullanımı konusunda eksiksiz bir uygulama özelliği söz konusu olmaktadır. Belediyelerin izin verdikleri binalarda bu merdivenler güvenle kullanılabilmektedir.

Açılır Kapanır Yangın Merdiveni Uygulama