Dairesel-Spiral

Dairesel Yangın Merdiveni

Halk dilinde çok çeşitli tanımlanan dairesel yangın merdiveni birçok yapıda en fazla tercih edilen merdivenlerden biridir.

Kova, spiral ya da dönen yangın merdiveni olarak adlandırılan bu yangın merdiveni, kalabalık yerlerde kazalara neden olabilecek darlıkta olabilir. Bu durumun dezavantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

–      Merdiven inişinde insanların başının dönmesi söz konusudur. Bu da inerken kazalara sebebiyet verebilir.

–      Yaralıların indirilmesi için gereken taşıma süreci sıkıntılıdır ve iniş için uygun değildir.

–      Özellikle yüksek tansiyonu olanlar için stres yaratan durumların ortaya çıkması söz konusu olabilir.

Yani en eski ve kullanışsız yangın merdivenleri bu şekilde tasarlanan yangın merdivenleri olmaktadır. Bu yüzden çok tavsiye edilen bir merdiven sistemi değildir.

Dairesel Yangın Merdiveni Kullanımı

Dairesel yangın merdiveni kullanımı 2007 yılından evvel yaplan binalarda ve iş yerlerinde kullanılabiliyordu. Ancak diğer alanlarda kullanılması oldukça sakıncalı bir hal aldı. Çünkü dezavantajların avantajlardan fazla olması durumu ciddi bir sorun haline geldi.

Dairesel yangın merdiveni tercihi olanlar, onat verildiği için pek sıkıntı yaşamaz. Ancak kullanışlılık açısından çok da uygun olmayan bu merdiven sistemleri, ciddi bir sorun haline gelebilmektedir. Dairesel yangın merdivenleri, günümüz sistemleri için uygun değildir. Bu yüzden tercih edilmesi durumunda uygulama yaptıracak olan binalar incelenmeli, sonrasında da binaların yapısına uygun olan yangın merdivenin seçilmesi sağlanmalıdır.

Yangın merdiveni seçiminde tercih edilen birçok farklı model için dairesel merdiven kullanımı uygulanabilir. Ancak güvenlik için daha farklı modellerin tercih edilmesi uygun olur.