Güvenli Yangın Söndürme Adımları Nelerdir?

güvenli yangın söndürme adımları

Güvenli Yangın Söndürme Adımları Nelerdir?

Güvenli yangın söndürme adımları nelerdir sorusuna birçok ortam için önem vererek bakmak gerekmektedir. Acil durumlarda aşamaları doğru yapmak gerekir.

Güvenli yangın söndürme adımları nelerdir sorusu kurumsal alanlarda ve evlerde farklı şekillerde oluşturulmaktadır. Evlerde müdahaleler genelde daha panik bir halde olduğu için karmaşık hal alabiliyor. Kurumlarda da büyük maddi zararlar oluşmaması adına daha acil önlemler alınabilir. Teknik bilgisi olmayan kişilerin bu işi yapmamaları da ayrıca önemli konudur.

Yangın Tüpü Nasıl Kullanılır? Yangın Söndürme Aşamaları

Yangın çıkması halinde tüpü doğru açıdan kullanmak gerekmektedir. Doğru kullanılmayan yangın tüplerinden istediğiniz sağlıklı sonuçları alamayabilirsiniz.  Açısını doğru şekilde ayarlamalısınız.

 • Rüzgar alevleri çoğalttığı için yangın söndürme tüpü fışkırtılmadan önce rüzgar arkaya alınacak şekilde bir hazırlık olmalıdır.
 • Yangın tüpünün kullanımı öncesi olabildiğince ateşe yaklaşmak gerekir. Bu esnada kendinizi de korumalısınız. Bir yerlerinizin tutuşmaması için üzerinize ıslak bir battaniye alabilirsiniz. Battaniye yoksa bir örtüyü ıslatarak yangın söndürme tüpü açılmalıdır.
 • Yangın söndürme tüpünden köpük çıkması için kilidi açan pim çıkarılmalıdır. Valf sola doğru çevrilmeli ve ardından tetiğe sonuna kadar basılmalıdır.
 • Püskürtme işlemi yapılırken toz ve gaz yerine alevin üzerine dipten sıkma işlemi yapılmalıdır. Diğer türlü duman ve toza boş yere karbondioksit harcamış olursunuz.
 • Söndürme yönü açısından yangın önden arkaya doğru bir istikamette ilerlemelidir. Yangın ön kısımlarından ilerleyemezseniz arka bölümleri de bulamazsınız. Dolayısıyla ulaşacağınız alanı çoğaltmak mantığından da yola çıkabilirsiniz.
 • Eksiksiz şekilde yangının söndürülmüş olması için bu alanı terk etmeden önce dikkatlice etrafa bakınız. Ufak bir alan bile yeniden alevlerin çoğalmasına neden olabilir. İyice emin olmak için tüm alandaki ateşi kontrol etmelisiniz
 • Toz bitene kadar sıkılan yangın tüpü boşaltılmalıdır. Dip kısımlarındaki maddeler etkisini devam ettirir ve kalıcı bir sonuç için önemlidir.

Yangın Tüpü Fiyatları | 6 kg’lık Yangın Tüpü Fiyatları

Yangın söndürme tüpü fiyatları kilogram özelliklerine göre çeşitli fiyat aralıklarında temin edilebilmektedir.

 • Yaygın kullanılan 6 kg yangın söndürme tüpleri 140,00 TL -170,99 TL aralığında görülebilir.
 • Köpüklü yangın söndürme tüpü  de benzer şekilde 145-160 TL civarındadır.
 • 12 kg köpüklü yangın söndürme tüpü 250,00 TL-350 TL civarı
 • 50 kg köpüklü yangın söndürme tüpü ise 800,00 TL civarındadır.

Yangın Tüpü Dolumu Gereksinimi

Sağlam yapıdaki yangın tüpleri kullanırken, dış malzemenin yeniden tekrar tekrar alınmaması için doldurma ile kullanabilirsiniz. Dolum yapıldığında ekonomik açıdan çok da büyük farklar olmadığını düşünüyorsanız çok yangın tüpleri olması fayda da olacaktır.

Yangın Söndürme Tüpü Dolumu | 6 kg’lık Yangın Tüpü Dolum Fiyatları

Yaygın tüplerinde 6 kg’lık yangın dolumu fiyatları 100 TL ile 300 TL arasında değişkenlik gösterir. 20-50 kg tüp dolumları genelde pek tavsiye edilmemektedir.

Vakum makinesine boş halde yerleştirilen yangın tüpü öncelikle tam olarak arındırılır. Ardından da vana içi sökülerek temizlenme aşamasına gelinir. Dolum ardından da manometre kontrolleri, contalar vs. incelenerek işlemler sürdürülür.

Tekerlekli Yangın Söndürme Tüpü Nedir?

Taşınabilirlik açıdan tekerlekli yangın söndürme cihazları işlevsel anlamda son derece önemlidir. 25-50 kg ağırlıktaki bir yangın tüpünü ateş olan yere elle taşımak zor olacağı için tekerli sistem kullanılır. Tekerlekli söndürme cihazlarını yangın tüpü doldurma işlemi ile yenileyebilirsiniz. Kontrol yaptırdığınız alana önem vererek yol alınması önerilir.

Tekerlekli yangın söndürme cihazı hortum uzunlukları genellikle standart ölçülerde olmaktadır. Fakat bazı üretim tesislerinde ihtiyaca bağlı olarak farklılık da olabilmektedir. Ürünleri almadan önce dikkatli şekilde inceleme yapılması gerekir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir