Sprink Sistemleri

Sprink Sistemleri

Sprink sistemleri, yangın söndürme işlemlerinde kullanılan son teknoloji sistemdir. Açıklaması sulu yangın söndürme sistemleri olarak yapılır.

Yangına karşı anında çözüm sağlama konusunda pek teknoloji gelişmiştir. Bunlar arasında yer alan ve en iyi sonuç veren sistem ise sprink sistemleri olmuştur. Kısa süre içinde geniş alanlardaki yangını kontrol altına almak amacı ile kullanılır.

Sprink Sistemleri

Sulu Söndürme Sistemi

Söndürme işlemlerinde en hızlı şekilde kullanımı olacaktır. Uygulama alanına göre suyun boşaltma alanlarında ve ekipmanlarında değişim olabilir. Ekipmanlar genel olarak farklı sprinkler, nozul, monitör, yangın dolabı ya da farklı seçenekler olabilir. Bu ekipmanların kullanılması ile yangından korunma çok daha güvenli şeklide olur. Su dağıtım tesisatının tasarlandığı bir sistem olarak sulu söndürme sistemi güvenliği sağlar.

Sprink Sistemleri Çeşitleri;

Farklı tasarımları ile sistemlerin oluşturulması sağlanabilir. Tesisat üzerinden farklı işlemler ile tasarımların genişletilmesi sağlanabilir. Göz önünde bulundurmanız durumunda, alana göre uygun olan seçenekler ile hemen hizmetten faydalanabilirsiniz. Tasarıma göre çeşitler verilmiştir.

 • Islak Borulu: Kapalı sprinkleri bulunan ve doğrudan su kaynağına bağlı olan sistemdir. Bu yapısından dolayı su kaynaklıdır. Kullanımının uygun olduğu her yerde güvenle tercih edilebilir.
 • Baskın Sistem: Algılama sisteminin aktivasyonu ile vanası açılan bir su kaynağına bağlı boş bir boru tesisatına ait açık sprinkler ya da nozullardan oluşan sistemdir.
 • Ön Tepkili Sistem: Basınçlı hava bulunan veya boş olan boru tesisatına bağlı olan sistemdir. Otomatik sprinkleri ile aynı mahalde algılama sistemi bulunmaktadır. Çalışma sistemine göre farklı sprinkler ile oluşturulabiliyor.

Olarak, tasarıma göre sprink sistem çeşitleri sunuluyor. Su söndürme sisteminin tasarımı uygun olduğunda, Amerikan sistemine göre oluşturulan seçenekler tercih edilebilir. Farklı seçenekler arasında olan çeşitleri de değerlendirip kullanım için uygun olanı seçebilirsiniz.

 • Sprink sistemi
 • Yangın Dolabı
 • Su Sprey Sistemi
 • Yangın Hortumu

Verilen sistemler için Amerikan Standartları uygulanır. Sistemin tasarım, kurulum, bakım, test ve tadilatları kapsamında yangın söndürme sistemleri konusunda uzman olan kişiler tarafından yapılması gerekiyor. Bunun bilincinde olduğumuz için bu alanda profesyonel ve deneyimli olan ekibimiz ile hizmet veriyoruz. Tamamen memnun kalacağınız şekilde bir hizmet almanız sağlanıyor.

Otomatik Yağmurlama Sistemi Kurulması Zorunlu Olan Yapılar

Yangına karşı korumanın olması, güvenliğin sağlanması Türkiye Binaların Yakından Korunması Hakkındaki Yönetmelik üzerinden belirlenmektedir. Bu yönetmelik üzerinden hareket ederek, belirlenen şartları sağlayan yapılar için kurulumu talep edebilirsiniz. Kurulumun yasal olarak zorunlu olduğunu bilerek çözüm için iletişime geçebilirsiniz.

Yağmurlara sisteminin kurulması mecburi olan yapılar;

 • Toplam alanı bin metre kareden fazla olan, kolay alevlenici ve parlayıcı olan madde üretimi yapılan yerler veya bu gibi ürünleri bulunduran yapılarda sistem kurulumu zorunludur.
 • Yapı yüksekliği 30.50 metreden fazla olan konut haricindeki tüm binalarda zorunluluk vardır.
 • Yapı yüksekliğinin 51.50 metreyi geçmesi durumunda da konutlarda yağmurlama sisteminin kurulması yasal olarak mecburidir.
 • Birden fazla katlı bir bina içinde, yalıtılan oto sayısı 100’ün üstündeyse sistem kurulmalıdır.
 • Yatak sayısı 200’ün üzerinde olan oteller için, yurtlar ya da misafirhaneler için zorunludur.
 • Toplam alanı iki bin metre kareden fazla olan yerler için de alevlenici parlayıcı ürünlerin bulundurulması ya da üretiminin yapılması durumunda da mutlaka yağmurlama sisteminin kurulması gerekiyor.

Verilen alan özelliklerini taşıyan yerler için zorunlu yağmurlama sistemi olması gereken yapılar arasında olduğunu söyleyebiliriz. Hizmetimizden faydalanarak, taleplerinizi sunabilirsiniz. Verilen seçenekler üzerinden detaylı bilgi almak için ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir