Yangın Merdiveni Hangi Amaçla Kullanılır?

Yangın Merdiveni Hangi Amaçla Kullanılır?

Teknolojik gelişmeler doğrultusunda farklı özelliklerde imalatı yapılan yangın merdivenleri her türlü yapılarda zorunlu hale gelmektedir.
Yangın merdivenleri tüm yangın ya da doğal afetler sonrasında bina içinde yer alan insanların güvenli bir şekilde dışarıya çıkmalarını sağlayan çok önemli ihtiyaçların başında gelmektedir. Resmi daireler, özel işletmeler, okullar, yurtlar, apartmanlar ve daha pek çok bina çeşitlerinde yangın merdiveni kullanımı şarttır. Bu tarz merdivenler her zaman hayat kurtardığı için çok daha önemli bir yere sahip olmaktadır.
Yangın Merdivenlerinin Temel Görevleri Nelerdir?
Son yıllarda yaşanan pek çok kötü yangınların büyük zarar ve insanların can kaybı ile sonuçlanması sonrasında yangın merdiveni kullanımı zorunlu olmaktadır. Bundan dolayı yangın merdiven yapımı sırasında kesinlikle kaliteli malzemeler kullanılması gerekir. Yangın merdivenlerinin temel görevleri şunlardır;
 Yangın sırasında insanların güvenli bir şekilde kaçışını sağlamak,
 Doğal afetlerde ya da diğer acil durumlarda güvenli olarak kaçışı sağlamak,
 Tahliye işlemlerini kolaylaştırması ile müdahale ekiplerine zaman kazandırmak,
Yangın Merdiveninin Amacı Dışında Kullanılması
Yangın esnasında insanların binalardan tahliyesi sırasında önemli olan bu tarz merdiven yaptırırken yangın merdiveni firmaları araştırması yapılarak en güvenilir yerden yardım alınması gerekir. Yangın çıkmaz diye amacı dışında kullanmak ve bu alanlara eşyalar doldurmak acil durumlarda insanların dışarı çıkmasını zorlaştırmaktadır.
Yangın Merdivenini Amacı Dışında Kullanmanın Cezası
Yangın merdivenlerinin gereksiz bir şekilde kullanılmasının düzenlemiş tam olarak net bir cezası yoktur. Fakat yangın merdiveninin olması zorunlu olan binalarda olmaması ya da amacı dışında kullanılması durumunda görevlerinin dışına çıkmasından dolayı cezai işlem uygulanmaktadır. Dairesel yangın merdiveni ya da z yangın merdiveni çeşitleri arasında seçim yaparken binanın yapısı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir